1. Ana Sayfa
  2. Öne Çıkanlar
  3. KPSS,YKS,TYT SINAVLARINDA NASIL BAŞARILI OLUNUR?

KPSS,YKS,TYT SINAVLARINDA NASIL BAŞARILI OLUNUR?

kpss yks tyt sınavlarında nasılbaşarılı olurum

KPSS,yks,tyt sınavında nasıl başarılı olabilirim?

Not: Öncelikle bir öğretmen olarak tercübelerime ve metotlara ve sizlerden gelen soruları açıklamadan önce bunları belirtmek isterim;

Sizde birçok aday gibi  bu hataya düşmeyin son iki veya üç ay kala sınava başlarsam yetiştiririm yada yarın çalışmaya başlarım böyle yaparak sadece kendinizi kandırmış olursunuz bu tür olumsuz düşünceleri bir tarafa brakıp bir an önce gerekli kaynakları temin edip çalışmaya başlamalısınız yoksa o yarın çalışmaya başlarım dediğiniz o yarınlar gelmicek şairinde dediği gibi bu sözler bazı hayallerin ölmeden önce şahit olduğu son konuşmalardır.

1-çalışmaya başlamadan önce nedenleri ortaya koymalısınız neden bu sınavı kazanmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim nasıl bir program dahilinde yol izlemeliyim?

2-Zamanım çok kısıtlı dershaneye maddi sıkıntıdan dolayı gidemiyorum ne yapmalıyım?

Bu soruya çok basit çözüm olarak bunu yapabilirsiniz uzaktan eğitim sistemlerine başvurabiliriz peki nedir bu uzaktan eğitim sistemi? Uzaktan eğitim sistemi gelişmiş ülkelerde yaygın şekilde kullanılan bir sistemdir yani kısaca açıklamak gerekirse.

Uzaktan eğitim sistemi: zamandan ve mekandan bağımsız bir şekide öğrencinin ve öğretim üyesinin kampüse veya dershaneye gelme zorunluluğu bulunmayan mevcut var olan bilgisayar teknolojisi vasıtası ile sanal ortamda canlı görüntülü veya sesli olarak derslerin işlendiği katılımcının istediği zaman izleyebileceği  görüntüleyebileceği bir sistemdir.Hangi uzaktan eğitim sistemini tafsiye edersiniz derseniz bizzat kendimde katıldığım ve çok memnun kaldığım tekuzem uzaktan eğitim sistemidir tekuzem bu konuda gerçekten çok ilerledi hatta bu son dönemde yapay zeka sistemiyle dersleri sunmaya hazırlanıyor bu sistem ile ilgili başka bir yazımda değineceğim.

3-KPSS’DEN Başka Bir Hedefiniz Olmasın!

Kpss hazırlanırken aynı zamanda ikinci üniversite,yüksek lisans,ALES gibi pilanlarınız olmasın kpss sınavında istediğiniz başarıyı yakaladıktan sonra diğer hedeflerinize odaklanabilirsiniz iki işe odaklanmak beyninizi iki farklı  yöne yönlendirir ve bunun neticesinde bir işte başarılı olacağınıza iki işinizdede başarısızlık getirir.

4-Kendinizi bir anda bıktırıp gevşemeyin!

Bıktırmak derken çalışmaya başladığınız günlerde derslere konulara birden yüklenmek size bu süreçte bıkkınlık getirecektir bu yüzden çalışmaya başladığınız ilk süreçte kısa süreli programlar dahilinde daha kolay derslerden başlamanız size alışma sürecinde çok fayda sağlicaktır.

5-Başarı ayrıntıda gizlidir?

Sınavlarda yüksek başarı elde eden adaylara baktığımızda konuları ayrıntılı çalıştıklarını bu konudan soru gelmez veya az soru çıkıyor çalışmasamda olur daha çok soru çıkan konuları çalışırsam daha iyi olur diyenler size söyliyeceğim şu ki bir soruyla binlerce kişinin önüne geçtiğinizi unutmayın ve çoğu defa sorular hiç ummadığımız yerlerden gelmiyor mu?

6-Özet,ders notları,kavram taraması,tekrar yapmadan geçmeyin!

Sınavdan yüksek almanın temel yolu tekrar yapmak ve bilgiyi akılda tutmaktır.Ne çalışırsanız çalışın kesinlikle not alın bu kesinlikle zaman kaybı değildir bilgiyi en iyi akılda tutmanın yolu yazarak not alarak çalışmaktır.

7-Konuları iyice tekrarlamadan kesinlikle soru çözmeyin!

Konuya hakim olmadan soru çözmek sizi büyük bir kilemde brakır ve soruyu çözemediğiz taktirde kırgınlık ve ümitsizliğe iter. Konu+soru+soruçözümleri+ tekrar+bol bol soru formülü anlayanlar anladı .????

Zamanla yarışın!

Siz uyurken rakipleriniz soru çözüyor siz cafelerde boş zaman harcarken rakipleriniz deneme üstüne deneme çözüyor siz on saat uyurken rakipleriniz dört saatlik uykuyla çalışmaya devam ediyor!

önce  çalışma azim,sabır sonra tevekkül…

Soru ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz …

Yorum Yap

Yorum Yap